Spis treści
CloudFlare
Usługa CloudFlare stanowi pośrednictwo między odwiedzającymi a stroną internetową. Ukrycie adresu IP jest tylko jedną z zalet tego rozwiązania, pozostałymi korzyściami są:
- przyspieszenie ładowania elementów graficznych witryny
- oszczędność transferu danych
- ochrona przed atakami DOS i innymi (w płatnej wersji usługi)
- możliwość obsłużenia większej liczby odwiedzających
Aby ukryć adres IP, należy skonfigurować usługę CloudFlare w konkretny sposób. W panelu DirectAdmin udostępniliśmy opcję, która pozwala na szybkie skonfigurowanie domeny do obsługi CloudFlare, jednak ten sposób nie ukrywa adresu IP.
Co stracimy?
Niestety, pośrednictwo CloudFlare dotyczy tylko zasobów dostępnych poprzez protokół HTTP i HTTPS. Wszystkie pozostałe usługi, które obsługuje nasza domena, w szczególności poczta elektroniczna nie będą ukrywane. W takim wypadku warto korzystać po prostu z publiczne dostępnych skrzynek pocztowych, np. gmail.com.
Jak to zrobić?
Najpierw należy usunąć zbędne rekordy DNS z naszej strefy DNS w panelu DirectAdmin. Interesują nas jedynie rekordy dotyczące naszej witryny, pozbywamy się tych dotyczących poczty a które mogą nas zidentyfikować, tj. rekordy TXT oraz MX oraz A dotyczące subdomeny mail (lub innych, jeżeli utworzyliśmy je samodzielnie).
W praktyce, należy zostawić jedynie dwa rekordy A: jeden dotyczący domeny, np. domena.pl., drugi dotyczący subdomeny WWW i dwa rekordy NS.
Kolejnym krokiem jest rejestracja bezpośrednio na stronie CloudFlare. Po rejestracji i dodaniu naszej domeny do systemu CloudFlare automatycznie zaimportuje nasze ustawienia DNS (które okroiliśmy wcześniej do niezbędnych). Z naszej strony pozostaje jedynie zmiana ustawień DNS u rejestratora domeny, należy podać adresy DNS, które pojawią się w panelu CloudFlare.