Pomoc

Sposoby połączenia

Do połączenia przez SSH dla systemu Windows polecamy program PuTTy. Można go pobrać ze strony putty.org. Program nie wymaga instalacji.

Po uruchomieniu należy wypełnić pole host i port zgodnie z danymi swojego konta.

Następnie trzeba przejść do kategorii "Translation" i wybrać kodowanie UTF-8. Po tej operacji można wrócić do głównego okna (kategoria "Session"), wybrać nazwę sesji (np. LaoHost) i zapisać do późniejszego użytku. Kiedy wszystko jest ustawione poprawnie, można kliknąćna przycisk "Open".

Jeśli łączymy się z danym hostem po raz pierwszy, pojawi się okno akceptacji odcisku palca. Proszę porównać ciąg znaków odcisku z przysłanym przez nas i zaakceptować go.

Zostaniemy poproszeni o wpisanie nazwy użytkownika. Jest to login do naszego serwera wirtualnego.

Kolejną czynnością jest wpisanie hasła. Uwaga! Podczas wpisywania hasła nie są widoczne gwiazdki znane z tradycyjnych programów. Jeśli hasło zostało wpisane poprawnie i mamy rzeczywiście włączony dostep do SSH, powinna pojawić się informacja o ostatnim logowaniu oraz znak zachęty:

[username@s1.laohost.net ~]$

Można zacząć wpisywać polecenia.

PuTTy jest dostępny także dla Linuksa, chociaż najbardziej popularnym programem dla tego sytemu jest konsolowy openssh. Polecenie dla programu openssh jest widoczne w "informacjach" o serwerze wirtualnym w panelu klienta.

W pliku ~/.ssh/config można ustawić port dla serwera i pomijać port przy wpisywaniu polecenia.

Host sY.laohost.net
   Port XXXXX

Oczywiście za literę Y należy podstawić numer serwera na którym znajduje się nasze konto, a pod X numer portu.

Oceń przydatność: