Pomoc

Wersje PHP

Aktualnie hosting obsługuje następujące wersje PHP: 8.0, 8.1 i 8.2 (domyślna). Starsze wersje (od 5.2 do 7.4) są dostępne na życzenie klienta na niektórych maszynach (dostępność wersji PHP jest wyświetlana podczas rejestracji serwera wirtualnego). Nowe wersje PHP pojawiają się regularnie po wydaniu drugiej lub trzeciej wersji danej gałęzi (X.X.1 lub X.X.2).

Jak zmienić wersję PHP?

Wersję PHP można ustawić dla każdej domeny w panelu DirectAdmin:

Opcje zaawansowane - Wersje PHP Dodatkowe funkcje - Wersje PHP

Zmiana wersji następuje w ciągu kilku minut od jej ustawienia w panelu.

Plan wydawniczy języka PHP

Interpreter PHP jest uaktualniany zgodnie z planem wydawniczym dostępnym na stronie php.net. Co rok pojawia się nowa wersja PHP z dwuletnim wsparciem technicznym obejmującym poprawki błędów oraz trzyletnim obejmującym poprawki bezpieczeństwa.

Plan wydawniczy PHP

Bezpieczeństwo

Dzięki elektronicznej separacji zasobów, na naszych serwerach warunkowo mogą Państwo wciąż korzystać ze starszych, niewspieranych wersji PHP.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa systemu, dla witryn, które korzystają z niespieranych wersji PHP nie ma możliwości całkowitego wyłączenia modułu mod_security na dłużej niż 10 minut . Jest natomiast możliwość dostosowania modułu do swoich potrzeb w panelu DirectAdmin.

Dla powłoki systemowej dostępnej za pośrednictwem protokołu SSH dostępne są jedynie stabilne wersje PHP:

/usr/bin/php8.0 /home/login/domains/domena.pl/public_html/skrypt.php

Ograniczenie można obejść wywołując skrypt za pośrednictwem protokołu HTTP/HTTPS:

wget -O /dev/null -q https://domena.pl/skrypt.php

Odpowiednią wersję PHP należy ustawić w panelu DirectAdmin.

Dla zadań Cron bezpośrednio dostępne są jedynie stabilne wersje PHP:

* * * * * /usr/bin/php8.1 /home/login/domains/domena.pl/public_html/skrypt.php

Ograniczenie można obejść wywołując skrypt za pośrednictwem protokołu HTTP/HTTPS:

* * * * * wget -O /dev/null -q https://domena.pl/skrypt.php

Odpowiednią wersję PHP należy oczywiście ustawić w panelu DirectAdmin.

Aktualnie planujemy udostępniać wersje PHP 5.2-5.5 do roku 2024, oraz wersje PHP 5.6+ co najmniej do roku 2028. Zastrzegamy sobie jednak możliwość zablokowania niewspieranych wersji PHP bez wcześniejszego ostrzeżenia, jeżeli ich udostępnianie będzie niosło realne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszej platformy lub internautów odwiedzających witrynę.

Moja strona używa niewspieranej wersji PHP, co robić?

Warto spróbować przestawić wersję na najwyższą i odczekać kilka minut. Jeżeli strona działa nie działa prawidłowo (prosimy o przetestowanie kluczowych funkcji witryny), proszę przestawić wersję PHP na niższą i pozostawienie najwyższej wersji w której witryna działa prawidłowo.

Jeżeli strona nie działa w żadnej ze wspieranych wersji PHP, zalecane jest jak najszybsze zaktualizowanie strony lub wykonanie nowej, kompatybilnej z nowszymi wersjami PHP.

Dlaczego to ważne, aby korzystać tylko ze wspieranych wersji PHP?

Wspierana wersja PHP oznacza, że dana wersja języka jest stale uaktualniana i utrzymywana przez twórców PHP. Oznacza to, że są ona bezpieczniejsza i działa wydajniej.

Niewspierane wersje PHP mogą zawierać luki bezpieczeństwa, które już zostały znalezione i naprawione w nowszych wersjach. Te luki bezpieczeństwa mogą być wykorzystywane przez hakerów do przejęcia kontroli nad witryną lub do przeprowadzenia ataków na jej użytkowników.

Stosujemy różne metody, aby zapewnić bezpieczeństwo witryn, w tym elektroniczną separację zasobów, zaporę ogniową oraz filtr żądań HTTP, jednak ich skuteczność może być ograniczona, jeśli witryna korzysta z przestarzałej wersji PHP. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że witryna korzysta z aktualnie wspieranej wersji PHP, aby zminimalizować ryzyko luk bezpieczeństwa.

Zastrzegamy sobie możliwość natychmiastowego wyłączenia stron działających na niewspieranych wersjach PHP, w przypadku wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa naszego systemu lub osób odwiedzających witrynę.

Oceń przydatność: