Pomoc

Instalacja Joomla

Utworzenie bazy danych

Dla naszej witryny opartej o Joomla należy stworzyć bazę danych wg tego opisu. Dane należy zachować - będą potrzebne podczas instalacji.

Pobranie plików systemu Joomla

Paczkę z plikami oraz instalatorem można pobrać ze strony joomla.pl - linki znajdują się po prawej stronie. Należy wybrać najnowszą dostępną wersję, lub prawie najnowszą jeśli dla najnowszej nie jest dostępne spolszczenie.

Umieszczenie plików na serwerze

Paczkę instalacyjną należy rozpakować (najlepiej do utworzonego wcześniej katalogu), następnie umieścić je za pomocą klienta FTP w katalogu:

/domains/mojadomena.pl/public_html

Instalacja

Jeśli pliki Joomla zostały prawidłowo zamieszczone na serwerze, po wejściu na stronę powinniśmy ujrzeć instalator Joomla. Dalej należy postępować zgodnie z jego poleceniami. Konfiguracja FTP na naszym serwerze nie jest konieczna.

Po udanej instalacji instalator poprosi o usunięcie katalogu installation z serwera. Możemy to zrobić za pomocą klienta FTP.

Panel administracyjny znajduje się pod adresem:

http://www.mojadomena.pl/administrator

Login do panelu to admin, a hasło zostało podane podczas instalacji.

Spolszczenie

Paczkę językową również pobieramy ze strony joomla.pl. Po zalogowaniu do panelu administracyjnego wybieramy z górnego menu opcję "Extensions" i "Install/Uninstall". Korzystając z pierwszego pola wybieramy z dysku paczkę językową i klikamy na "Upload File & install". Następnie przechodzimy do "Extensions" i "Language Manager" gdzie możemy wybrać język polski zarówno dla strony jak i dla panelu administracyjnego.

Oceń przydatność: